علیرضا صادقی در گفت‌وگو با شاپورخواست:
گروه: اجتماعی
تاریخ: ۱۱:۳۲ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
پل بهداری خرم آباد در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده است

معاون شهرداری خرم آباد در گفت‌وگوی اختصاصی با شاپورخواست، اظهار داشت: علیرغم ادعای اداره کل میراث فرهنگی لرستان، نشانه ای از ثبت پل بهداری خرم آباد در فهرست آثار ملی ایران وجود ندارد.

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری خرم آباد در گفت‌وگوی اختصاصی با شاپورخواست، گفت: پل بهداری خرم آباد در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده است.

علیرضا صادقی، تصریح کرد: علیرغم ادعای مدیران و کارشناسان میراث فرهنگی لرستان، نشانه هایی از ثبت پل بهداری خرم آباد در فهرست آثار ملی ایران یافت نشده و عدم ثبت آن برای این مجموعه شهری محرز است.

وی، ادامه داد: در سیل لرستان، شهر خرم آباد نیز خسارات فراوانی دید و یکی از عوامل بروز خسارات، پل بهداری بود. لذا راهی جز تخریب پل بهداری خرم آباد وجود ندارد.

صادقی افزود: دبی آب رودخانه کرگانه در آخرین اعلام نظر کارشناسان امور آب، ۲۳۰ متر مکعب در ثانیه به ثبت رسیده، این در حالی است که شرایط فعلی پل بهداری خرم آباد اجازه عبور ۷۰ متر مکعب آب در ثانیه را می دهد، لذا تخریب این پل امری لازم و ضروری است و به منظور جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی باید به قید فوریت انجام شود.

معاون شهردار خرم آباد، تاکید کرد: میراث فرهنگی لرستان نامه ای به دادستانی خرم آباد تقدیم کرده و در آن خواستار برخورد با شهرداری مرکز استان شده، این در حالی است که در جلسات مکرر ستاد مدیریت بحران و کمیته های تخصصی، شهرداری خرم آباد بارها از تخریب پل بهداری خبر داده و موضوع در حد مدیران و کارشناسان نیز بررسی شده، لذا جای تعجب است که چرا مدیران میراث فرهنگی در جلسات برگزار شده، از تاریخی بودن این بنا سخن به میان نیاوردند.

علیرضا صادقی، گفت: بناهای تاریخی به‌ویژه بناهایی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند باید دارای شناسنامه باشند و میراث فرهنگی نیز موظف است در محل بنا، اقدام به نصب تابلو کند، سوال اینجا است که چرا میراث فرهنگی لرستان از نصب تابلو در محل پل بهداری خرم آباد خودداری کرده است ؟!.

وی، ادامه داد: این در حالی است که از یک سو، مکاتبه ای در خصوص اعلام تاریخی بودن پل بهداری خرم آباد با هیچ یک از دستگاه های متولی به ویژه شهرداری خرم آباد نشده و از سوی دیگر، میراث فرهنگی لرستان نیز پس از سیل لرستان و مسدود شدن ۳ ماهه پل، اقدامی جهت بازسازی و مرمت آن صورت نداده، لذا چرایی عدم اقدامات مذکور، محل سوال است که باید توسط میراث فرهنگی لرستان پاسخ داده شود.

صادقی، اظهار داشت: حفظ جان مردم بر همه امورات اولویت دارد و شهرداری خرم آباد موظف است در پروژه های خود، این مهم را در نظر گرفته و بگیرد.

ثبت پل بهداری خرم آباد، آری یا خیر ؟!

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری خرم آباد، گفت: به هر روی طبق پیگیری های صورت گرفته، پل بهداری خرم آباد مربوط به دوره پهلوی اول یا دوم است ولی تاکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده، لذا لازم است تا مدیران و کارشناسان میراث فرهنگی لرستان در خصوص اظهارنظرهای پیشین خود، با تکیه بر مدارک و مستندات قانونی، تجدیدنظر کنند.

جزئیات تخریب پل بهداری خرم آباد را در زیر بخوانید:
آخرین اعلام نظر مدیرکل میراث فرهنگی در مورد تخریب پل بهداری
راهی جز تخریب پل بهداری خرم آباد وجود ندارد

پاسخی بگذارید