با ارتقای سطح مناطق شکار و صید ممنوع؛
گروه: اجتماعی
تاریخ: 12:40 :: 2019/11/28
سطح مناطق حفاظت شده لرستان به ۴۵۱ هزار هکتار می‌رسد

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت:در حال حاضر سطح مناطق حفاظت شده استان ۱۷۷ هزار و ۸۱۶ هکتار می باشد که با ارتقای سطح مناطق شکار و صید ممنوع، به ۴۵۱ هزار هکتار خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، مهرداد فتحی بیرانوند، گفت: هم اکنون نواحی تحت مناطق حفاظت شده لرستان حفاظت محیط زیست لرستان شامل ۲ منطقه حفاظت شده،۲ پناهگاه حیات وحش و یک اثر طبیعی ملی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا به عنوان اصلی ترین زیستگاه قوچ و میش در لرستان به شمار می رود که به منظور حفظ و حراست از گونه های جانوری این منطقه ساخت و مرمت ۱۰چشمه آبشخور و نیز رفع تصرف از اراضی ملی انجام شده است.

وی ادامه داد: افزایش نیروی محیط بان، تلاش برای نصب سیستم پایش آنلاین و ایجاد پاسگاه‌های سیار در سطح منطقه جهت بالا بردن ضریب حفاظت پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا در دست اجرا است .

با انجام اقداماتی، ظریب حفظ مناطق حفاظت شده لرستان افزایش یافته است

فتحی بیرانوند افزود: با اقداماتی از قبیل آموزش جوامع محلی حاشیه مناطق، نصب دوربین درنواحی حساس، گشت و کنترل مداوم در طول سال و در تمام سطح مناطق تحت مدیریت، افزایش توان محیط بانان، برنامه ریزی جهت افزایش توان واستفاده حداکثری از حضور محیط بانان و استفاده از ظرفیت سایر ارگان ها، ضریب حفاظتی مناطق تحت مدیریت این استان افزایش یافته است.

افزایش تعداد پاسگاه‌های محیطبانی لرستان نیز در دستور کار است

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در سال جاری با احداث چند باب پاسگاه محیطبانی در مناطق حفاظت شده لرستان نظیر مناطق شکار و صید ممنوع، شاهد افزایش بهره وری نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در صیانت از این مناطق خواهیم بود.

گفتنی است، پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا با وسعتی حدود۲۴ هزارو ۴۴۴ هکتار، منطقه ای زیبا با آب و هوای دلپذیر، دارای کوه های نسبتاً مرتفع و دره های عمیق، در شمال منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار گرفته که به دلیل همین ویژگی، دارای اقلیم متنوع سرد کوهستانی در سفیدکوه کوچک و معتدل در سفیدکوه بزرگ می باشد قوچ و میش وحشی از اصلی ترین پستانداران این منطقه به شمار می رود.

پاسخی بگذارید