در نشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اصحاب رسانه مطرح شد؛
گروه: اجتماعی
تاریخ: 15:53 :: 2018/03/03
میزان آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع لرستان را سیستم ماهواره مشخص می‌کند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: سرانه فضای سبز به ازای هر نفر در استان لرستان ۶ هزار و ۹۰۰ مترمربع است که این میزان از سرانه جهانی نیز بیشتر است.

به گزارش شاپورخواست، شیرزاد نجفی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان، گزارشی از عملکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در سال ۹۶ ارائه داد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، با اشاره به اینکه تعداد ۱۲ پارک جنگلی در استان وجود دارد، گفت: از مساحت ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار هکتاری پوشش مرتعی و جنگلی لرستان، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار در حوزه منابع طبیعی است که ۷۷ درصد استان را شامل می‌شود.

وی، ادامه داد: در استان لرستان، ۱ میلیون و ۲۱۷ هزار متر مربع پوشش جنگلی داریم که این میزان، ۷/۳ استان است.

نجفی، با اعلام این خبر که مقام دوم سرانه فضای سطح جنگل در کشور و مقام اول در مناطق زاگرس‌نشین به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تعلق دارد، گفت: سرانه فضای سبز به ازای هر نفر در استان لرستان ۶ هزار و ۹۰۰ مترمربع است که این میزان، از سرانه جهانی نیز بیشتر است.

۱۲ پارک جنگلی در لرستان وجود دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، افزود: خوشبختانه تعداد ۱۲ پارک جنگلی با مساحت در حدود ۶ هزار هکتار در لرستان وجود دارد که مدیریت آن بر عهده ۱۱ اداره منابع طبیعی در شهرستان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان است.

گرم شدن زمین، کمبود آب و تخریب جنگل‌ها، یک چالش جهانی است

وی، با اشاره به اینکه ۲۵۰ غار طبیعی، ۲۲۵ آبشار، ۳۰ رودخانه، ۳۵۸ گونه جانوری و ۱۷۰۰ گونه گیاهی در استان لرستان شناسایی شده است، تصریح کرد: گرم شدن کره زمین، کمبود آب و تخریب جنگل‌ها، از چالش‌های مهم کشور در حوزه منابع طبیعی است که جهت رفع آن باید اقدامات جهانی، کشوری و بومی و منطقه‌ای صورت گیرد.

سیستم ماهواره میزان آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع را مشخص می‌کند

شیرزاد نجفی، ضمن اعلام این خبر که برای محاسبه میزان آتش‌سوزی‌ مراتع و جنگل های لرستان، از سیستم ماهواره استفاده می‌شود، اظهار داشت: متاسفانه، سالانه ۲هزار هکتار از جنگل‌های لرستان به دلیل آتش سوزی از بین می روند.

وی با تاکید بر مستند بودن آمارهای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، تاکید کرد: ۸۰ درصد از میزان آتش‌سوزی‌ پوشش جنگلی لرستان در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته که این آمار با بهره‌گیری از اطلاعات ماهواره‌ای که در اختیار ما قرار گرفته، محاسبه و اعلام می‌شود.

لرستان از نظر وسعت مراتع در جایگاه ۱۷ کشور قرار دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، تصریح کرد: لرستان، از نظر وسعت مراتع، رتبه‌ ۱۷ را در کشور دارد و حجم روان‌آب‌های آن، ۱۲میلیارد متر مکعب است. این در حالی است که با توجه به تغییرات اقلیمی، در آینده‌ای نه‌چندان دور، با چالش کم‌آبی روبرو خواهیم شد، لذا باید فرهنگ‌سازی مناسبی در خصوص استفاده درست از نعمات الهی، در سطح جامعه صورت گیرد.

سرانه جنگل‌زایی در ایران تنها ۷ درصد است

وی، افزود: در بحث جنگل‌زایی، کارشناسان اعلام کردند هر کشوری که کمتر از ۲۵ درصد جنگل داشته باشد در وضعیت بحرانی به‌سر می‌برد، این در حالی است که در کشور ما این رقم تنها ۷ درصد است.

هزینه احیا و نگهداری هر هکتار جنگل بلوط، ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است

نجفی، در ادامه به بحث زوال درخت بلوط اشاره کرد و گفت: هزینه‌ی هر هکتار احیا و نگه‌داری جنگل بلوط، رقمی در حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، در پایان، تصریح کرد: به منظور جلوگیری از نابودی عرصه‌های جنگلی و مراتع استان، برای نخستین بار در لرستان، تعداد ۷۰ آبگرمکن خورشیدی، میان روستائیان، توزیع شده که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، در سال آینده نیز این حرکت ادامه خواهد داشت.

کاشت درخت توسط خبرنگاران و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان

گفتنی است در پایان نشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اصحاب رسانه استان، شیرزاد نجفی و خبرنگاران حاضر در جلسه، با حضور در مجموعه تحقیقاتی، رفاهی و تفریحی بام خرم‌آباد، با کاشت چند اصله نهال، در امر پسندیده درختکاری، مشارکت کردند.

پاسخی بگذارید