در اقدامی جالب توجه؛
گروه: فرهنگی
تاریخ: ۴:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
سقف کاخ نیاوران گشوده شد + عکس

در اقدامی جالب توجه، سقف کاخ نیاوران گشوده شد.

به گزارش شاپورخواست؛ مسوولین کاخ اختصاصی نیاوران همزمان با آغاز سال نو با گشودن سقف کـاخ از بازدیدکنندگان نوروزی استقبال کردند به گونه‌ای که گردشگران می‌توانند آسمان نیلگون را از میان سرسرای این کاخ نظاره کنند.

بر اساس این گزارش، یکی از ویژگی‌های شاخص کاخ اختصاصی نیاوران سقف متحرک آن است که علاوه بر زیبایی و تهویه هوا، در مواقعی نور کاخ را نیز تأمین می‌کرده است. سازه اصلی روی سقف متحرک، از نوع شیروانی آلومینیومی است که علاوه بر مجهز بودن به تابلوفرمان الکترومکانیکی سه فاز، به سیستم کنترل فاز جهت جلوگیری از دو فاز شدن سیستم موتور گیربکس (جعبه دنده) نیز مجهز است.

این سازه علاوه بر داشتن اهرم دستی، مجهز به فیوزهای مینیاتوری سه فاز جهت روشن و خاموش شدن و همچنین دکمه‌های شروع و توقف، برای فرمان دادن به سقف برای باز و بسته شدن است. همزمان با روشن شدن الکتروموتور ۳۸۰ ولتی، سقف از وسط به دو نیم باز می‌شود و روی ریل‌های ثابت حرکت می‌کند.

گفتنی است، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران یکی از کاخ موزه‌های شمال شهر تهران بوده که بناهای آن متعلق به دوران قاجار و پهلوی است و علاقه مندان برای بازدید در طول نوروز می‌توانند همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ به این مجموعه واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال است.

پاسخی بگذارید