پس از سالها خانه نشینی؛
گروه: سیاسی
تاریخ: ۱۹:۲۵ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
رابرت موگابه رئیس جمهور مخلوع زیمبابوه درگذشت

رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه که با کودتای نظامی سرنگون شده بود، پس از سالها خانه نشینی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه که ۲ سال پیش با کودتای نظامی سرنگون شده بود، پس از سالها خانه نشینی در ۹۵ سالگی درگذشت.

بر اساس این گزارش، امرسون منانگاگوا رئیس جمهور فعلی زیمبابوه، امروز در حساب توئیتری خود، مرگ رابرت موگابه رئیس‌جمهور سابق زیمبابوه را تایید کرد.

همچنین رویترز از مرگ موگابه در کشور سنگاپور خبر داده است چراکه سال گذشته گمانه‌زنی‌های در خصوص وخامت وضعیت جسمانی موگابه و مراجعات مکرر او به کشور سنگاپور به منظور انجام معالجات و درمان منتشر شده بود.

رابرت موگابه که بود ؟

موگابه در ۲۱ فوریه ۱۹۲۴ در خانواده ای کاتولیک در «کوتاما میشن» در شمال غربی هراره متولد شد. در سن ۱۰سالگی پس از آنکه پدر نجارش خانواده را رها کرد، موگابه جوان روی تحصیلات خود تمرکز کرد و در سن ۱۷ سالگی به عنوان معلم شایسته مدرسه شناخته شد.

این سیاست‌مدار زیمبابوه‌ای که از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهوری این کشور و پیش از آن یعنی در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۷ به عنوان نخست ‌وزیر زیمبابوه بر سر کار بود، از نظر ایدئولوژیک یک ملی‌گرای سوسیالیست آفریقایی به شمار می رفت که از سال ۱۹۷۵ اتحادیه ملی آفریقایی ملی زیمبابوه – جبهه میهنی (زانو-پی‌اف) را رهبری کرد.

موگابه در سن ۹۳ سالگی که پیرترین رئیس‌جمهور جهان بود، در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ توسط ارتش دستگیر و بازداشت خانگی شد و سرانجام پس از ۳۷ سال حکومت بر زیمبابوه، در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ (۳۰ آبان ۱۳۹۶) از ریاست جمهوری استعفا کرد.

وی پس از تحمل یک دوره بیماری سرانجام صبح امروز درگذشت تا بار دیگر در سرخط خبرهای جهان قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید