مهرداد ویسکرمی:
گروه: سیاسی
تاریخ: ۱۶:۰۰ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
رئیس مجلس در راس امور نیست، مجلس در راس امور است

مهرداد ویسکرمی منتخب مردم خرم آباد و چگنی در مجلس، گفت: انتخاب رئیس مجلس نباید از بیرون مجلس مدیریت شود، بلکه باید با نظر آحاد نمایندگان صورت گیرد.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست به نقل از فارس، مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی یک نماینده معمولی است که بر اساس آئین نامه داخلی به مدت یکسال برای ریاست انتخاب می‌شود و همین نشان می‌دهد که چیزی فراتر از خود مجلس یا متمایز از سایر نمایندگان نیست، بلکه وکیل آنها محسوب می‌شود.

مجلس در راس امور است، نه رئیس مجلس

ویسکرمی، افزود: وکیل مردم در مجلس بایستی در چارچوبی که مجلس تعیین می‌کند حرکت کند و حق اجتهاد از طرف مجلس را در مسائل مختلف ندارد؛ به بیان دیگر آنچه در راس امور است خود مجلس است نه رئیس مجلس شورای اسلامی.

او تاکید کرد: رئیس مجلس همانند سایر نمایندگان، در ابتدای تشکیل مجلس از درب ورودی و عمومی وارد خانه ملت می‌شود، لذا نباید کسانی خود را نماینده‌تر دانسته و ورود از درب مخصوص هیات رئیسه را حق خود فرض کنند.

منتخب مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس یازدهم، ادامه داد: نکته دیگر در مورد رئیس مجلس این است که نامزد ریاست باید تجربه حضور قبلی در مجلس را داشته و به طور تجربی و عملی با جایگاه و ارکان و عملکرد مجلس آشنایی قابل قبولی داشته باشد.

انتخاب رئیس مجلس نباید از بیرون خانه ملت مدیریت شود

مهرداد ویسکرمی، تصریح کرد: انتخاب رئیس مجلس نباید از بیرون مجلس مدیریت شود، بلکه باید با نظر آحاد نمایندگان صورت گیرد.

وی، افزود: هیات رئیسه نیز اختیارات آنچنانی نباید داشته باشد مگر در حدی که برای اداره مجلس و هماهنگی امور مورد نیاز است و لذا رئیس یا هیات رئیسه حق ندارد تصمیمات نمایندگان را بر اساس سلیقه‌های شخصی، یا اجتهاد جمعی رد یا تایید کند.

منتخب مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس یازدهم اظهار داشت: یکی از کارهای فوری که لازم است در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد، اصلاح آیین نامه داخلی مجلس به نفع توده مردم و آحاد نمایندگان برای ایفای وظیفه نمایندگی است.

وی بیان داشت: اگر خواهان یک مجلس مقتدر و در راس امور هستیم، باید جایگاه واقعی و قانونی نمایندگان را تقویت کنیم، لذا در این صورت است که مجلس در راس امور قرار می‌گیرد و  می‌تواند مدافع حقوق مردم باشد.

ویسکرمی با اشاره به اینکه اینکه لابی و رایزنی شخصی در اموری مانند مجلس اجتناب ناپذیر بوده اما درصد بالای تاثیر آن در یک مجموعه نشانه ناسالم بودن آن مجموعه است، افزود: نفوذ باندهای قدرت و ثروت و تزویر از همین دریچه صورت می‌پذیرد، لذا عملکرد مجلس بایستی شفاف و روشن باشد به گونه‌ای که بتواند در برابر رسانه‌ها و افکار عمومی نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد.

وی به معیارهای مجلس انقلابی اشاره و عنوان کرد: به نظر بنده مجلس انقلابی مجلسی است که خودش را فدای رهبری و ولایت می‌کند و هیچ کسی حق ندارد از جایگاه رهبری برای خودش خرج کند بلکه امثال بنده باید سپر بلای ولایت و رهبری باشیم.

این نماینده مجلس یازدهم در مورد تاثیرات انتخاب ریاست مجلس با رای بالای نمایندگان، اظهار کرد: به نظر من ماهیت ریاست مجلس با ریاست جمهوری تفاوت دارد، چرا که رئیس جمهور منتخب مستقیم مردم بوده و رای بالای او در اقتدار دولت موثر است اما رئیس مجلس، وکیل نمایندگان محسوب می‌شود و بنا است تا منتقل کننده نظر مجلس باشد.

مهرداد ویسکرمی، گفت: با توجه به شناختی که از عزیزان داوطلب ریاست و هیات رئیسه مجلس وجود دارد بابت انتخاب یا عدم انتخاب هیچکدام از دوستان نگران نیستیم و به لطف خدا همه دوستان نامزد، در انقلابی بودن و خدمت به مردم ثابت‌قدم هستند، و آن حساسیتی که در بعضی دوره‌ها وجود داشته به برکت بافت غالب انقلابی در مجلس یازدهم کم رنگ‌تر است.

رئیس مجلس در راس امور نیست، مجلس در راس امور است

پاسخی بگذارید