رئیس قوه قضائیه:
گروه: سیاسی
تاریخ: ۳:۱۱ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
اجرای عدالت باید به گونه ای باشد که مردم آن را احساس کنند

رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضایی، گفت: اجرای عدالت باید به گونه ای صورت گیرد که مردم آن را احساس کنند.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم، گفت: اجرای عدالت باید به گونه ای باشد که مردم آن را احساس کنند.

رئیس قوه قضائیه، ادامه داد: اینکه برخی می گویند به هر حال یک طرف از اجرای عدالت قضایی ناراضی خواهد بود، حرف کامل و دقیقی نیست، زیرا عدالت امری فطری است و کسانی هم که به ظاهر از یک حکم ناراضی هستند، در خلوت خود از اجرای عدالت احساس رضایت می کنند.

یقه سفیدها نیز در انتظار اجرای عدالت باشند

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز برای ما مهمترین آموزه غدیر، اجرای عدالت است، به عزم دستگاه قضایی برای برخورد با همه مظاهر فساد و تبعیض اشاره و تصریح کرد: مصمم هستیم که با همه افراد حتی یقه سفیدها که فکر می کنند خط قرمز هستند و می توانند قانون را با استفاده از روابط و نفوذ خود دور بزنند برخورد کنیم و ما در برخورد با مفاسد، هیچ خط قرمزی جز اجرای قانون نمی شناسیم.

عدم رضایت عده ای قلیل از اجرای عدالت، تعیین کننده و اثربخش نیست

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: همکاران بنده در دستگاه قضایی و همه مجریان قانون بدانند که اجرای عدالت، رضای خدا و مردم را در پی خواهد داشت و ناراضی بودن عده ای قلیل، به هیچ عنوان تعیین کننده و اثربخش نیست.

براساس این گزارش، در  جلسه امروز شورای عالی قضایی، دستورالعملی به تصویب رسید که بر اساس آن کلیه دادگاه ها و دادسراها مکلف شدند برخی پرونده ها را پیش از طرح در محاکم، الزاما به شورای حل اختلاف جهت برقراری صلح و سازش ارجاع دهند.

ارجاع پرونده ها به شورای حل اختلاف تابع شرایطی است

براساس این دستورالعمل که به امضای رئیس قوه قضاییه رسید، ارجاع پرونده های مربوط به تمامی جرایم قابل گذشت، جنبه خصوصی جرایم واجد دو جنبه عمومی و خصوصی و کلیه اختلافات و دعاوی خانوادگی و دیگر دعاوی مدنی با لحاظ شرایطی به شورای حل اختلاف، الزامی شد.

بیشتر بخوانید:

مردم برای ایجاد تحول در قوه قضائیه مشارکت کنند

پاسخی بگذارید