نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران:
گروه: اقتصادی
تاریخ: ۱۷:۵۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
عدم وصول مطالبات، برخی فعالان اقتصادی را دچار رکود مالی کرده است

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران، گفت: برخی فعالان اقتصادی به دلیل عدم وصول مطالبات با چالش مالی روبرو هستند.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران، گفت: عدم وصول مطالبات، برخی فعالان اقتصادی را دچار رکود مالی کرده است.

سلاح‌ورزی که در نشست با فعالان اقتصادی لرستان سخن می گفت، تصریح کرد: بخش خصوصی به هم خوردن هزینه درآمدها و عدم امکان پرداخت مطالبات این بخش توسط دولت را درک می کند اما، تکلیف دولت به این بخش برای دریافت مالیات عادلانه نیست.

رئیس اتاق بازرگانی لرستان، افزود: ما در جنگی اقتصادی به‌سر می بریم که آسیب آن نصیب فعالان اقتصادی شده، لذا بانک‌ها، اداره مالیات و تامین اجتماعی سهمی از تبعات این مساله ندارند.

اقتصاد کشور نسبت به سال گذشته ۶ درصد کوچک شده است

وی، ادامه داد: حجم اقتصاد کشور نسبت به سال گذشته ۶ درصد کوچک شده، پس این مهم نشان می دهد که افزایش درآمدهای اقتصادی دولت با اعمال فشار به واحدهای اقتصادی محقق شده است.

در شرایط فعلی، اخذ حق بیمه و بهره بانکی از فعالان اقتصادی، بدسلیقگی است

حسین سلاح‌ورزی، تاکید کرد: اگر فعالیت واحدی به دلیل عدم وصول مطالبات خود از دولت مختل می شود، پس اخذ حق بیمه تامین اجتماعی و محاسبه روزشمار بهره تسهیلات بانکی، نوعی بدسلیقگی است.

مجلس تصویب کرده اما مجریان، قانون را اجرا نمی کنند

وی تصریح کرد: در این خصوص قوانین و راهکارهای مختلفی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما با کمال تاسف در اجرای آن مشکلاتی وجود دارد که نیازمند بازنگری است.

سلاح‌ورزی، گفت: چنانچه بعد نظارتی مجلس تقویت و اعمال و قوانین مصوب شده اجرا شود برخی از آلام و مشکلات فعالان اقتصادی حل خواهد شد.

دولت و مجلس، یک صندوق جهت پوشش ریسک فعالان اقتصادی در نظر بگیرند

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران، افزود: تعداد قابل توجهی فعال اقتصادی از تسهیلات ارزی با دلار ارزان استفاده کرده اند و تعهد بازپرداخت ارزی داشته اند و با نرخ فعلی و رکود دچار مشکل جدی هستند که دولت و مجلس باید ساز و کار پوشش ریسک را در صندوقی برای این افراد در نظر بگیرند.

او با اشاره به اینکه در صدور مجوزها همکاری نمی شود ادامه داد: در قوانین اصل ۴۴ طی سال ۹۳ تبصره ای ایجاد شده که اگر چنانچه دستگاه اجرایی زمینه صدور فوری مجوز را فراهم نکند استاندار موظف است اشخاصی که در صدور مجوز کسب و کار تخلف یا اهمال کرده اند را به تخلفات اداری معرفی کند.

سلاح‌ورزی با تاکید بر بررسی مجلس در خصوص اجرای این تبصره گفت: اگر یک فعال اقتصادی حتی یک سانتی متر مربع به منابع طبیعی آسیب بزند، ده‌ها جریمه در خصوص او اعمال می شود اما، آیامدیران یا افرادی که مانع صدور یا تسهیل مجوزها شده اند حتی یک تذکر شفاهی دریافت کرده اند؟.

گفتنی است نشست نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با فعالان اقتصادی لرستان، ظهر امروز در سالن جلسات اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد.

پاسخی بگذارید