در گفت‌و‌گو با شاپورخواست بررسی شد؛
گروه: فرهنگی
تاریخ: ۱۵:۱۸ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
آخرین وضعیت قلعه فلک الافلاک/ یک تیم مشاور فنی در حال بررسی شرایط قلعه ساسانی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان به خبرنگار شاپورخواست، گفت: ضلع غربی تپه قلعه فلک الافلاک دچار رانش شده اما، خطر جدی این بنای تاریخی را تهدید نمی کند.

سید امین قاسمی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری شاپورخواست، از اعزام یک تیم مشاور فنی جهت بررسی و تهیه طرح مطالعاتی جهت استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، افزود: متاسفانه در پی بارش های فروردین ماه و وقوع سیل در لرستان، بخشی از ضلع غربی تپه فلک الافلاک دچار رانش شد که موضوع بلافاصله در دستور کار قرار گرفت و پس از برسی های اولیه مشخص شد که خوشبختانه بنای این اثر تاریخی دچار خسارت نشده است.

تیم مشاور در حال تهیه طرح مطالعاتی است

وی در پاسخ به این پرسش که پس از سیل ویرانگر، چه اقدامات تامینی جهت حفاظت از بنای قلعه فلک الافلاک صورت گرفته است، تصریح کرد: پس از سیل لرستان، معاون محترم میراث فرهنگی سازمان به لرستان سفر کردند تا از نزدیک در جریان آسیب ها، تهدیدات و پیشگیری از هرگونه خسارت به این قلعه ساسانی قرار بگیرند. خوشبختانه به دستور ایشان، یک تیم مشاور فنی به استان اعزام شد که در حال تهیه طرح مطالعاتی استحام بخشی قلعه فلک الافلاک هستند.

در شرایط کنونی، امکان ریزش قلعه فلک الافلاک وجود ندارد

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایط کنونی، امکان ریزش قلعه فلک الافلاک وجود دارد یا خیر، تاکید کرد: چنین امری در شرایط کنونی ممکن نیست اما، به هر حال بلایای طبیعی و حوادثی همچون سیل و زلزله و مسائلی از این دست خارج از اراده انسان است، لذا پیشگیری های حفاظتی و مراقبتی لازم انجام شده و بخشی از آن نیز در حال انجام است و امیدواریم این نماد تاریخی ارزشمند، قرن های آینده نیز پابرجا و مستدام باشد.

پاسخی بگذارید