امید لرستان مدعی شد؛
گروه: فرهنگی
تاریخ: ۱۶:۳۹ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
اعتبار آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک کجاست؟!

در حالی که مدیرکل میراث فرهنگی لرستان مدعی عدم تامین مالی آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک جهت ثبت جهانی این بنای تاریخی است اما، معاون اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می‌گوید که 100درصد اعتبار ساماندهی قلعه به استان اختصاص یافته است.

به گزارش شاپورخواست به نقل از امید لرستان، خرداد ماه سال جاری بود که مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در گفت و گو با مهر، به ناتوانی در عمل به تعهدات مالی جهت ثبت جهانی و تامین اعتبار آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک اشاره کرد و گفت: پیگیری‌های فراوانی از طریق دولت، رئیس جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این رابطه برای تأمین اعتبار انجام گرفته است.

سید امین قاسمی با توضیح در خصوص اعتبار آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک، تصریح کرد: «بخشی از این املاک در عرصه و پل «گپ» قرار دارد و در اختیار مردم بوده که به عنوان مغازه و بازار از آن استفاده می‌کنند، افزود: بخشی نیز در اختیار نیروهای نظامی استان قرار دارد که آنها نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته‌اند و توانسته‌ایم بخشی از اعتبار مورد نیاز در این زمینه را تامین و پرداخت کنیم و بخشی دیگر هنوز تأمین نشده است.».

وی، ادامه داد: «با توجه به شرایط بحرانی که طی چند سال گذشته در اثر تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه کشور به کار بسته شده، متأسفانه تامین نقدینگی نشده و نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم.».

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، بیان داشت: اگر به این تعهدات عمل شود قطعاً بقیه عرصه آزاد خواهد شد و ما می‌توانیم خیلی سریع بحث جهانی شدن قلعه «فلک الافلاک»، پل «گپ» و دره خرم آباد را به عنوان یک پکیج در یونسکو به عنوان اثر ثبت جهانی نادر در غرب کشور انجام دهیم.

اعتبار آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک به طور کامل تامین شده است

این در حالی است که از سوی دیگر، معاون اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ۴ تیر ماه ۹۹ در سفر به خرم آباد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «۱۰۰ درصد اعتبار ساماندهی قلعه فلک الافلاک را به استان اختصاص دادیم.».

حمید پورمحمدی در این خصوص، اظهار داشت: بر اساس آنچه که استاندار لرستان درخواست کرده بودند و من نیز سال گذشته اعلام کردم، ۱۰۰ درصد اعتبار ساماندهی این قلعه را به استان اختصاص دادیم.

وی، عنوان کرد: «هم‌اکنون این اعتبار در حساب استانداری است، اما هنوز این فعل و انفعال و جابجایی انجام نشده است.».

حال باید دید سرانجامِ این اظهارات ضد و نقیض چیست و قاسمی چه پاسخی در خصوص این اظهارات متناقض دارد.

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (۱)

  1. محسن

    دو بنای تاریخی خرم آباد به فاصله دو ماه با سهل انگاری مدیران میراث فرهنگی صددرصد تخریب شد.این دو بنا عبارتند از پل بهداری و خانه شعبان هر دو ثبت ملی