دریچه‌ای نو به مطالعات دوره صفویه در ایران و جهان؛
گروه: فرهنگی
تاریخ: ۱۴:۰۸ :: ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
کشف نخستین کتیبه‌ میدان چوگان ایران در الیگودرز لرستان

عطا حسن‌پور در گفت‌وگوی اختصاصی با شاپورخواست، از کشف نخستین کتیبه میدان چوگان ایران در شهرستان الیگودرز استان لرستان، خبر داد و گفت: این کشف، دریچه‌ای تازه بر مطالعات دوره صفوی در ایران و لرستان باز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، عطا حسن پور باستان شناس لرستانی، گفت: نخستین کتیبه‌ میدان چوگان ایران در لرستان کشف شد.

وی، تصریح کرد: این کشف شامل نخستین کتیبه میدان چوگان ایران و سومین میدان چوگان کشور با میل دروازه‌های سنگی کتیبه‌دار است که در شرق لرستان به آن دست یافتیم.

کاشف نخستین کتیبه و سومین میدان چوگان ایران در لرستان، افزود: عناصر معماری مکشوفه، شامل ۴ میل سنگی ایستاده، متعلق به دروازه‌های میدان چوگان هستند، که یکی از آنها دارای کتیبه‌ای به زبان فارسی است.

حسن‌پور، ادامه داد: این میدان چوگان در روستای خلیل‌آباد در دامنه‌های قالی‌کوه و اشترانکوه قرار دارد که با توجه به قرارگیری این منطقه در محور گردشگری آبشار آب‌ سفید و شول‌آباد الیگودرز، در آینده به نقاط توریستی استان اضافه خواهد شد.

نقش ۴ مصرع شعر فارسی بر نخستین کتیبه میدان چوگان ایران

این باستان شناس، تاکید کرد: کتیبه‌ مکشوفه بر بدنه‌ میل سنگی دروازه‌ میدان چوگان، شامل ۴ مصرع شعر فارسی است که تاریخ ۱۱۱۶ هجری قمری بر روی آن ثبت شده، که با اواسط دوره‌ صفوی هم‌زمان است.

او، خاطرنشان کرد: متن کتیبه نشان می‌دهد یحیی بن یوسف، نوه‌ خلیل خان سرلک، از حاکمان سرشناس بختیاری در دوره‌ صفوی، عمارتی در این منطقه بنیان نهاده که مشرف به میدان چوگان بوده است و سنگ‌های پاک‌تراش به جای مانده از این عمارت که اکنون در اطراف پراکنده شده‌اند، حکایت از شکوه و عظمت این بنا در عهد خود، دارد.

میل‌های سنگی مکشوفه به موزه مردم شناسی الیگودرز منتقل شدند

وی، افزود:  هر ۴ میل سنگی از محل خود جدا و در سده‌های گذشته پس از تخریب میدان چوگان، به قبرستان خلیل آباد منتقل شده‌اند، که از آن تعداد، ۳ میل سنگی توسط سودجویان آثار فرهنگی و تاریخی در معرض تخریب قرار گرفته و یکی از آنها شکسته شده، که به موزه‌ی مردم‌ شناسی الیگودرز انتقال داده شدند.

این کشف، دریچه‌ای تازه بر مطالعات دوره صفوی در ایران و لرستان باز کرد

عطا حسن‌ پور با اشاره به اینکه نمونه‌ مشابه‌ این میل‌های سنگی، هم اکنون در میدان نقش جهان اصفهان که قدیمی‌ترین میدان چوگان در جهان است، وجود دارد، افزود: کشف این میدان بعد از اصفهان و قزوین، سومین میدان چوگان در ایران به شمار می‌آید که باب تازه‌ای در مطالعات دوره‌ صفوی در لرستان و ایران باز نموده است، لذا به زودی اطلاعات تکمیلی و مفصلی در این خصوص ارائه خواهد شد که امیدواریم مورد توجه جامعه باستان شناسی و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی ایران و جهان قرار گیرد.

انتهای پیام/

امین ساکی

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (۲)

  1. سرلک

    این باعث میشه که اقایون آسترکی به خودشون بیان و هی نگن که خلیل خان آسترکی بوده.

  2. یوسف سرلک

    این کارشناس گفت: متن کتیبه نشان می‌دهد یحیی بن یوسف نوه‌ خلیل خان سرلک، از حاکمان سرشناس بختیاری در دوره‌ صفوی، بنای عمارتی را در این منطقه بنیان نهاده که مشرف به میدان چوگان بوده است. سنگ‌های پاک‌تراش به جای مانده از این عمارت، که اکنون در اطراف پراکنده شده‌اند، حکایت از شکوه و عظمت این بنا دارد. جوهر اگر در خلاب افتد، همچنان نفیس است و غبار اگر به فلک رسد، همان خسیس. استعداد بی تربیت دریغ است و تربیت نامستعد ضایع. خاکستر نسبی عالی دارد که آتش جوهر علویست ولیکن چون به نفس خود هنری ندارد، با خاک برابر است و قیمت شکر نه از نی است که آن خود خاصیت وی است. چو کنعان را طبیعت بی هنر بود پیمبرزادگی قدرش نیفزود هنر بنمای اگر داری نه گوهر گل از خار است و ابراهیم از آزر. {سندی محکم و کوبنده بر دهان آنهای که خلیل خان سرلک را خلیل خان آسترکی می نامند }