شاپورخواست گزارش می‌دهد:
گروه: فرهنگی
تاریخ: ۱۶:۳۳ :: ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
۲ کنگره قلعه فلک الافلاک تخریب شد/ دادگستری لرستان ورود کند

2 کنگره از برجهای قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد، در زلزله امروز لرستان، تخریب شد.

به گزارش شاپورخواست، ۲ کنگره قلعه فلک الافلاک خرم آباد، در زلزله ۵.۱ ریشتری لرستان که ظهر امروز به وقوع پیوست، تخریب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان این تخریب را جزئی ارزیابی کرد اما، ذکر این نکته لازم و ضروری است که تخریب بخشی از یک اثر تاریخی نظیر قلعه فلک الافلاک، شاید غیرقابل جبران باشد.

به گفته سید امین قاسمی، تنها چند کنگره ضلع غربی قلعه فلک الافلاک دچار آسیب شده است.

وی، ادامه داد: در قسمت موزه واقع در ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک نیز، ترک‌های از سالیان پیش وجود داشت، که با زلزله ظهر امروز، بخشی از ترک ها پیشرفت داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان، گفت: در برآوردهای اولیه، خسارت دیگری مشهود نبوده اما، کارشناسان میراث فرهنگی در حال برآورد خسارات احتمالی هستند.

دادستان: موضوع تخریب کنگره‌های قلعه فلک الافلاک را در دستور کار قرار می‌دهیم

در همین رابطه، سعید رازانی دادستان عمومی و انقلاب خرم آباد در گفت‌وگو با شاپورخواست، در واکنش به این موضوع که مردم لرستان نسبت به قلعه فلک الافلاک تعصب خاصی دارند و احساس می‌شود که دادگستری لرستان باید به موضوع ورود کند، اظهار داشت: به قید فوریت، از این بنای تاریخی بازدید میدانی خواهیم کرد و نتیجه آن را به استحضار عموم مردم لرستان خواهیم رساند.

گفتنی است، قلعه فلک الافلاک بنایی مربوط به دوران ساسانیان بوده، که به شماره ۸۸۳، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (۲)

  1. علی حسینی

    ابتلای کارمندان اداره کل میراث به کرونا در اثر عدم اجرای بخش نامه فاصله گذاری اجتماعی به تاریخ ۱۹/۱/۹۹

  2. جابر

    لطفا در مورد ابتلا کارمندان میراث به کرونا در اثر بیلیاقتی مسوولان در عدم رعایت فاصله اجتماعی تحقیق شود