خبر فوری؛
گروه: سیاسی
تاریخ: 17:39 :: 2019/12/17
ژنرال پرویز مشرف به اعدام محکوم شد

دادگاه ویژه، روز سه شنبه حکم اعدام ژنرال «پرویز مشرف» حاکم نظامی سابق پاکستان را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، قاضی «وقار» ضمن رد درخواست مدافع حقوقی ژنرال پرویز مشرف رئیس جمهوری پیشین پاکستان برای جلوگیری از صدور رای نهایی، وی را به جرم تعلیق قانون اساسی کشور در پرونده خیانت بزرگ، مجرم شناخت تا حکم اعدام ژنرال صادر شود.

دادگاه ویژه پاکستان اعلام کرد: پرویز مشرف در سوم نوامبر ۲۰۰۷ (۱۲ آبان ۱۳۸۶) اقدام به تعلیق قانون اساسی و نقض قوانین کشور کرد و اکنون وی ضمن مجرم شناخته شدن، محکوم به اعدام می شود.

رای دادگاه پاکستان درخصوص پرونده خیانت بزرگ به کشور علیه «پرویز مشرف» پس از شش سال فرآیند قضایی صادر شد.

حاکم نظامی سابق پاکستان ۱۲ آذرماه جاری به دلیل تشدید یک نوع بیماری که از آن خطرناک یاد شده است، در بیمارستانی در شهر «دبی» امارات بستری شد.

ژنرال مشرف در سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸ شمسی) دولت نواز شریف نخست وزیر وقت پاکستان را با انجام کودتای نظامی برکنار و تحت معامله و میانجگیری دولت سعودی وی را به ریاض تبعید کرد.

از سوی دیگر، مشرف نیز چند سال دوران تبعید خود خواسته اش را در شهرهای دبی و لندن گذراند و چهارم فرودین ۹۲ وارد کراچی شد. پس از آن حاکم نظامی سابق پاکستان که به دلیل داشتن پروندهای قضایی متعدد، ممنوع الخروج شده بود، ۲۸ اسفند سال ۹۴ (۱۸ مارس ۲۰۱۶) با حکم دیوان عالی و با هدف انجام معالجات پزشکی، پاکستان را به مقصد دوبی ترک کرد.

دولت وقت پاکستان اوایل تیرماه ۱۳۹۲ در کمتر از سه هفته پس از به قدرت رسیدن دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز اعلام کرد که با تشکیل دادگاه ویژه، محاکمه پرویز مشرف در پرونده خیانت به کشور را آغاز می کند.

این نخستین بار در تاریخ پاکستان است که حاکم کشور به اعدام محکوم می‌شود

این اولین بار در تاریخ پاکستان است که یک حاکم نظامی سابق با اتهام خیانت بزرگ به کشور مواجه و به اعدام محکوم می شود.

حاکم نظامی سابق پاکستان از زمان تشکیل دادگاه ویژه در این کشور حضور داشت و پس از فراز و نشیب ها در طول فرآیند قضایی، در روزهای پایانی سال ۹۴ با هدف انجام معالجات پزشکی پاکستان را ترک کرد که تا امروز بازنگشته است.

حکم اعدام پرویز مشرف

پاسخی بگذارید