شاپورخواست گزارش می‌دهد؛
گروه: سیاسی
تاریخ: ۵:۵۵ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
جزئیات جلسه جنجالی مجلس و دولت پیرامون افزایش قیمت بنزین

جمعی از نمایندگان مجلس در صحن علنی، با ابلاغ نارضایتی مردم از افزایش قیمت بنزین به صورت همه جانبه دولت و شخص حسن روحانی را مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش شاپورخواست به نقل از موج، جلسه جنجالی مجلس و دولت پیرامون افزایش قیمت بنزین تا آنجا پیش رفت که نمایندگان مردم در جسله علنی امروز مجلس شورای اسلامی بررسی آثار این افزایش قیمت بر کالا و خدمات را با حضور مسئولان مربوطه در دستور کار قرار دادند که با انتقادات فراوانی نسبت به دولت همراه بود.

وزیر صمت: افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالاها تأثیر واقعی خواهد گذاشت

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تحلیل ما این است که افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالاها و خدمات یک تأثیر واقعی و یک تأثیر روانی خواهد داشت.

وی افزود: تا این لحظه افزایش محسوسی در میزان شکایت ها داشته‌ایم، آمار بازرسی ها ۳۹ درصد افزایش یافته ۴۵ درصد تعداد پرونده هایی که به تعزیرات فرستاده می شود افزایش داشته از نظر ریالی ۲۰۰ درصد ارزش ریالی پرونده های تشکیل شده افزایش داشته است.

مردم می‌گویند پول نمی خواهیم، ثبات اقتصادی می خواهیم

در ادامه این جلسه غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار با بیان اینکه ما در تصمیم‌ گیری برای اصلاح قیمت بنزین نقش نداشتیم، گفت: مردم این روزها می گویند ما هدفمندی و پول نمی خواهیم بلکه ثبات اقتصادی می خواهیم و باید به این مسئله توجه ویژه شود.

وی افزود: ما باید واقعیت‌ های جامعه را در نظر بگیریم و بر این مسئله قائل باشیم که اقتصاد علم است و سازوکار خودش را دارد و دستوری نیست. مگر ما به زور می‌توانیم به راننده وانت بگوییم که بنزین سه هزار تومانی بزن اما کرایه ها را زیاد نکن.

پس از ۱۰ سال، سیستم شناسایی درآمد خانوارها وجود ندارد

همچنین رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: افزایش قیمت بنزین، اقتصاد کشور را مختل کرده است گفت: اگر قیمت گازوئیل را افزایش دهید باید فاتحه اقتصاد ایران را بخوانید.

وی افزود: بعد از ۱۰ سال، سیستم شناسایی درآمد خانوار وجود ندارد. اگر این سیستم اطلاعاتی ما کامل بود می توانستیم به خانواده های مشکل‌دار کمک کنیم. تا کی آزمون و خطا!؟

قیمت کالاها با بگیر و ببند و بازرسی، کنترل نمی شود

عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه جلسه علنی امروز مجلس گفت: قیمت کالاها با بگیر و ببند و بازرسی کنترل نمی شود کنترل قیمت ها شعاری نیست که فقط جلسه بگذارید و مصاحبه کنید، خواهش می کنم مصاحبه نکنید و به مردم قول ندهید.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: رئیس جمهور در سخنرانی خود اعلام کرد بزرگترین مخزن نفتی کشف شده است و فردای آن روز بنزین گران شد.

وی تصریح کرد: همیشه در کشور ما قیمت کالا تحت تاثیر قیمت دلار و بنزین بوده است، باید قیمت این دو کالا کنترل شود.

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالا، از تاثیر قیمت ارز هم بیشتر است

علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در ادامه این جلسه گفت: در حال حاضر باید به این سوال پاسخ  داده شود که با  تصمیمی که درباره تغییر قیمت بنزین اتخاذ شد، دستمزد حقیقی کارگران تا چقدر کاهش می یابد؟

وی با تاکید بر اینکه کارگران با این حقوق کم چه باید کنند، افزود: ما نباید تصمیماتی بگیریم که ماخذ علمی و عقلی ندارد و قانونی که مخالف علم و عقل است نباید اجرایی شود.

وی با بیان اینکه تاثیر بنزین روی قیمت ها از ارز هم بیشتر و فوری است، بیان کرد: باید برای ما روشن شود با کدام اقدامات می توان قیمت سایر کالاها و خدمات را به طور دقیق کنترل کرد.

باید به داد مردم رسید

همچنین حسینعلی حاجی‌ دلیگانی نماینده مردم شاهین‌ شهر گفت: باید به داد مردم رسید، امید مردم به مجلس است، اگر پیامک‌هایی که روی تلفن همراه نمایندگان ببینید، نمی‌توانید به مردم جواب بدهید. نمی‌دانم شما گوشی دارید یا نه؟

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام شده، دولت با اجرای قیمت افزایش بنزین حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد که قرار است از این میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان به حساب مردم واریز کند؛ باید ۴۰ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده حساب و کتاب شود.

دولت بگوید ۶۰ میلیون نفر دریافت کننده کمک‌ معیشتی چه کسانی هستند؟

نادر قاضی‌ پور نماینده مردم ارومیه نیز گفت: به نظر می‌رسد کارگران، کشاورزان و افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد جزو ۶۰ میلیون نفری که کمک معیشتی دریافت می‌کنند، نیستند.

 وی افزود: دولت اعلام کند ۶۰ میلیون نفری که قرار است کمک‌های معیشتی دریافت کنند، چه کسانی هستند؟ بسیاری از افراد جامعه این کمک‌ها را دریافت نکرده‌اند.

پاسخ دولت روحانی در مقابل خون های ریخته شده، چیست ؟!

در ادامه احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: از ملت ایران تشکر دارم که به خاطر آرامش کشور از بی تدبیری های سهوی و عمدی چشم پوشی کردند که با این کار دشمنان کشور را ناامید کردند.

وی در تذکری به رئیس جمهور با بیان اینکه پذیرش این مطلب که آقای روحانی پیش بینی تنش در ماجرای افزایش قیمت بنزین را نداشتند، گفت: در برابر همه این خون های ریخته شده پاسخ دولت آقای روحانی چیست؟ چرا ترتیباتی برای کاهش تنش ها و اقناع مردم با وجود تجربه اجرا در گذشته صورت نگرفت چرا سامانه سوخت بی اثر شده است. چرا دولت به مصوبات مجلس بی اعتنا بود.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور باید به مردم اطمینان بدهد اما واقعیت این است که مردم به دولت اعتماد ندارد، افزود: برای این عدم اعتماد دلایل زیادی وجود دارد. رئیس جمهور به جای اعتمادآفرینی می گوید که تلویزیون و دوربین های مانیتورینگ داریم، شناسایی و برخورد می‌کنیم البته این ادبیات یک رئیس جمهور نیست بلکه ادبیات یک رئیس پاسگاه و کلانتری است. رئیس جمهور تجدید نظر کند.

نماینده ماهشهر خطاب به روحانی: شما امنیتی ترین رئیس جمهور این کشور هستید

محمد گلمرادی نماینده ماهشهر نیز در ادامه جلسه علنی امروز خطاب به دولت گفت: شما چه کردید که شاه بیشرف نکرد؟ شما امنیتی ترین رئیس جمهور این کشور هستید رفتار شما در بعد امنیتی مشکوک و تردید آمیز بود. شما دوربین های اطلاعاتی را تخریب کردید و از بین بردید.

به جای تحمیل هزینه‌ ها به مردم، هزینه‌های دولت را کاهش دهید

سیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز با انتقاد از سیاست افزایش قیمت بنزین گفت: عدم برنامه ریزی مناسب فرصت‌ها را به تهدید تبدیل می‌کند. حاصل عدم بکارگیری ظرفیت مجلس به عنوان قوه عاقله کشور و عدم شفافیت با مردم گرفتاری‌هایی می‌شود که به بار آمد.

بهادری با اشاره به رتبه کسب و کار ایران خطاب به رئیس جمهور گفت: با دلار چند نرخی، رفاه زدگی مسئولین و عدم حمایت واقعی از تولید ملی نباید انتظار رونق تولید داشته باشیم، لذا بهتر است به جای تحمیل هزینه‌ ها به مردم، هزینه‌های دولت را کاهش دهید.

در سهمیه بندی و قیمت بنزین بازنگری شود

سیدحسین افضلی نماینده مردم اقلید در مجلسدر جلسه علنی امروز مجلس در تذکری شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: پس از ابلاغ قیمت بنزین، مطالبه مشهود و واضح این است در نرخ سهمیه‌ها و قیمت بنزین بازنگری شود. انتظار می‌رود تا زمانی که افزایش قیمت بنزین تأثیری روی سایر قیمت‌ ها نگذاشته است، چاره‌ای جدی با اتکا به نظر کارشناسان و نخبگان اندیشیده شود.

جلسه جنجالی مجلس و دولت پیرامون افزایش قیمت بنزین
سران قوا تصمیم گرفتند و من حمایت می‌کنم

پاسخی بگذارید