مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان:
گروه: اجتماعی
تاریخ: 13:14 :: 2019/11/17
تصویر یک قلاده پلنگ ایرانی در سفیدکوه خرم‌ آباد به ثبت رسید

مهرداد فتحی بیرانوند از ثبت تصویر یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شاپورخواست، مهرداد فتحی بیرانوند، گفت: اداره نظارت بر امور حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط‌ زیست لرستان به منظور کنترل و پایش حیات وحش، خصوصا گونه‌های با ارزش و در معرض خطر انقراض، اقدام به نصب دوربین تله‌ای در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان نموده،که در این راستا برای چندمین بار، موفق به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌ آباد شدند.

وی با اشاره به اقدامات حفاظتی مطلوب مانند احداث دیده‌بانی و پاسگاه محیط‌بانی در ارتفاعات و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی حفاظت از حیات‌ وحش و نیز تلاش و جدیت محیط‌بانان منطقه و نقش آن‌ها در افزایش ضریب امنیت منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌ آباد، از این منطقه به عنوان زیستگاه مناسب پلنگ ایرانی در  لرستان نام برد و گفت: امیدواریم با توجه به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده‌آل کل و بز و گراز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه‌سان در خطر انقراض در این منطقه ثبت شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان گفت: ثبت تصاویر در سال جاری و رویت مستقیم گونه و مشاهده نمایه‌های مختلف حضور از جمله ردپا، آثار طعمه خواری و قلمرو طلبی در نواحی متفاوت منطقه، شاخصی از پویایی جمعیت و اهمیت بالای منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌ آباد در حمایت و پایداری انواع گربه‌سانان به ویژه پلنگ ایرانی است.

گفتنی است پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی‌ متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.

پلنگ ایرانی گونه چتر است و حضور این گونه ارزشمند در اکوسیستم حاکی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است.

تصویر پلنگ ایرانی در سفیدکوه خرم‌ آباد را رضا رهسپار به ثبت رساند

لازم به ذکر است این تصویر توسط آقای رضا رهسپار رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست لرستان در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد ثبت شده است.

پاسخی بگذارید