ساعاتی پیش؛
گروه: اجتماعی
تاریخ: 14:36 :: 2018/09/17
مهندس اردشیر مرادی درگذشت+جزئیات مراسم

اردشیر مرادی معروف به «مهندس اردشیر» و از خوانین لرستان، ساعاتی پیش چشم از جهان فروبست.

به گزارش شاپورخواست، ساعاتی پیش، مهندس اردشیر مرادی از خوانین نامدار لرستان، به دلیل ایست قلبی در ۸۵ سالگی، درگذشت.

بر اساس این گزارش، اردشیر مرادی، پس از بروز مشکل کلیوی به بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد منتقل شد که علیرغم تلاش کادر درمانی، حین انجام دیالیز، به دلیل ایست قلبی چشم از جهان فروبست.

اردشیر مرادی متولد ۱۳۱۲ خرم‌آباد، فرزند حاج سلطان محمد مراد «حاج سِلطُو» و برادر حاج داراب مرادی «حاج دارا» از خوانین ایل بیرانوند لرستان بود. وی در سال ۱۳۴۳ موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس مهندسی کشاورزی از کشور آلمان شد و پس از اتمام دوران تحصیل به ایران و به زادگاهش خرم‌آباد بازگشت.

از جمله اقدامات او، تاسیس واحد عمران کشاورزی در شهر قزوین بود که پس از آن، با انتقال بذر و نهال سیب قرمز به لرستان، توانست این درخت پرثمر را در سطح استان تکثیر و به بهره‌برداری برساند.

احداث باغات میوه در روستای «ریمله»، مساعدت در احداث باغات میوه در سطح استان به‌ویژه شهرستان بروجرد و الشتر، ارائه مشاوره فنی و تخصصی و کمک در توسعه بخش کشاورزی لرستان، از جمله یادگارهای اردشیر مرادی در طول دوران حیات بود.

اردشیر خان مرادی در سال ۱۳۳۰ در مسابقات تیراندازی کشور موفق به کسب مقام قهرمانی شد و در آن دوران، جزو معدود نفراتی در ایران بود که توانست یک قبضه اسلحه بِرنو از عالیترین مقام مملکتی دریافت کند.

دکتر ساسان مرادی «پزشک» و دکتر بردیا مرادی «دکترای کشاورزی»، فرزند و دو یادگار مهندس اردشیر هستند که در یک بررسی اجمالی می‌توان به ژرف‌اندیشی و نگاه عمیق این انسان وارسته در تربیت فرزندان پی برد.

به گواه اکثر مردم لرستان، مهندس اردشیر از مردان نیک روزگار بود تا آنجا که مردم‌داری، خوش‌رویی، سعه صدر، تخصص، تعهد، امانتداری، گذشت و انسان‌دوستی را می‌شد در وجودش جستجو کرد.

پیکر اردشیر مرادی، صبح فردا تشییع خواهد شد

پیکر این مرد وارسته، ۹ صبح فردا سه‌شنبه ۲۷ شهریور ۹۷، از محل غسالخانه خرم‌آباد تشییع، و تا آرامگاه ابدی‌اش واقع در آرامستان صالحین بدرقه، و مجلس یادبودی از ساعت ۱۶ تا ۱۸ همان روز در مسجد بعثت خرم‌آباد با حضور جمعی از مسوولین و مردم لرستان منعقد خواهد شد.

پایگاه خبری شاپورخواست، درگذشت مهندس اردشیر مرادی را به همسر، فرزندان و خانواده بزرگ مرادی، طایفه مراد و ایل بیرانوند تسلیت می‌گوید.

پاسخی بگذارید